Ranije smo već pisali o plesu i prirodi.
Ovde danas nastavljamo priču. Tačnije, delimo dve priče. Jedna je o pingvinima koji plešu kako bi preživeli, a druga o balerini koja pleše kako bi sačuvala labudove.
Na Antarktiku je izuzetno hladno, pa carski pingvini izvode masovni ples kako bi se ugrejali u tako surovoj klimi. Pingvini se skupljaju; njihovo ponašanje je očigledno instiktivna akcija kako bi preživeli u ovoj surovoj klimi.
Te se jedinstvene ptice, koje ne lete, skupe se kako bi se ugrejale ne samo tokom najhladnijih temperatura, već i zbog jaja i mladunaca. Ako jedan vodeći carski pingvin napravi i najmanji pokret u bilo kojem smeru, cela masa nastaje u talasu crno-belih pernatih tela kako bi se zadržala toplota.
Fizičar Daniel Zitterbart sa univerziteta Erlangen-Nürnberg u Nemačkoj proučavao je jata carskih pingvina. Otkrio je da počinju da se zbližavaju i kad se temperature spuste ispod nule. Ptice se međusobno koriste telesnom toplinom i masom kako bi izbegle vetar i hladnoću.
Ovo je divan primer kako ples povezuje, ali i omogućuje da se preživi.
Baš kad sam pronašla ovaj članak o pingvinima koji plešu, pojavila se vest da je ruska balerina iz svetski poznatog Marijinskog teatra odevena u kostim izvodila scene iz Labudovog jezera Čajkovskog… doduše ne na pozornici, već na zaleđenom Finskom zalivu. Ovo je način na koji se Ilmira Bagrautinova protivi izgradnji luke u zalivu Batareinaya, popularnoj plaži oko 100 km zapadno od Sankt Petersburga, drugog najvećeg ruskog grada. Bagrautinova je plesala na -15C i objavljivala svoje video-zapise na društvenoj mreži. Ona se nada se da će njen nastup spasiti prave labudove koji se gnezde u zalivu.
Tako izgleda ples u ekološkom aktivizmu.
Kako taj ples na -15C izgleda možete pogledati ovde.
Izvori:
https://guardianlv.com/2013/12/emperor-penguins-perform-mass-dance-to-stay-warm/
https://ca.news.yahoo.com/ballerina-dancing-ice-real-swan-202019680.html